Nyilvános összefoglaló projekt zárásról:
Projekt azonosító: 2020-1.1.1-KKV-START-2021-00410
Kedvezményezett neve: INVEST MEDICAL Kft.
Támogatás összege: 14 239 111 Ft.
Projekt célja és leírása:
Az INVEST MEDICAL KFT fogszín-meghatározási eljárása, digitális eszközök és CAD/CAM technológiával gyártott fogszínkulcsok segítségével nyújt megbízható megoldást a fogászati színválasztáshoz. A fogszín-meghatározási protokoll a vizuális fogszínkulcsos fogszínmeghatározást, a digitális színmérést és a digitális fotókon alapuló színinformáció továbbítást ötvözi. Az eljárás segítségével létrehozható a fogorvos és fogtechnikus olyan összehangolt együttműködése, ahol a pontos színinformációk alapján készített fogpótlásokkal kiszámítható esztétikai eredményeket érhetőek el.
Az egyik legnehezebb feladat a fogászatban a természetes fogakhoz színében is tökéletesen illeszkedő fogpótlás készítése. A fogászat minden területe digitális átalakuláson megy át, új eljárások, új anyagok, új eszközök jelennek meg a szakmában, könnyebbé, gyorsabbá és kiszámíthatóbbá téve a fogorvos és fogtechnikus munkáját. A hagyományosan alkalmazott fogszínkulcsos vizuális összehasonlító színvizsgálat szubjektív ezért szükség van a módszer digitális kiegészítésére színmérő műszerekkel. A CAD/CAM technológia utat nyitott a fogászatban a korszerű CAC/CAM ( üvegkerámia, cirkónium-dioxid) anyagok elterjedésének. Az új anyagok színükben is mások, ezért új színkulcsot igényelnek.
A fog színének meghatározása során a vizuális fogszín-meghatározást objektív mérési eredménnyel kiegészítve megbízhatóan lehet a megfelelő színt a színkulcsból kiválasztani. Fogszín-meghatározáshoz megfelelő körülmények, megfelelő megvilágítást biztosító 5500 K színhőmérsékletű fényt adó lámpa fénye (Smile Lite 5500K lamp) szükséges. A fogpótlás készítéséhez használni kívánt CAD/CAM kerámia (üvegkerámia, cirkónium-dioxid) anyagból mintasorozat készíthető. A különböző színű CAD/CAM blokkokból CNC marógéppel a fogakhoz formában, vastagságban hasonló különböző színű mintadarabok marhatóak és azok sorozata a rendelőben fogszínkulcsként használható. A megfelelő fogszínkulcs kiválasztását az objektív mérés megkönnyíti, a spektrofotométerek a leggyakrabban és legjobb eredményekkel alkalmazott színmeghatározó mérőműszerek. A vezeték nélküli, hordozható, akkumulátorral működő, pontszerűen mérő spektrofotométerek, kifejezetten a mindennapos fogorvosi gyakorlathoz lettek kifejlesztve, a bonyolult mérési eredményeket, könnyen értelmezhető fogszínkulcs értékekre fordítják le. Az élethűen reprodukálandó természetes fogról és a mellé helyezett fogszínkulcsról a fogtechnikai laboratóriumnak digitális fotót kell küldeni. A referenciafotók segítségével fogtechnikus a páciens jelenléte nélkül tudja vizualizálni a fog színét és felszínének egyedi jellegzetességeit. A helyes szín-meghatározás és pontos színkommunikációt követően várható el, hogy a fogtechnikai laboratórium a természetes fogakkal azonos színű fogpótlást készítsen.
A fogpótlással csak akkor elégedett a páciens, ha annak jó a színe is. A rosszul választott fogszínt korrigálni rendkívül költséges hiszen extra időt igényel, számos esetben a fogpótlás újrakészítése szükséges. A digitális technika segítségével kitökéletesített és a hagyományos elveket is szem előtt tartó színválasztási protokoll és a korszerű fogszínkulcs az esztétikai eredményt kiszámíthatóvá teszi. Különös aktualitást ad a fejlesztésnek a Covid okozta járványügyi helyzet. Egy pandémia esetén minden eljárás, amely a személyes kontaktust megpróbálja kiküszöbölni vagy a minimálisra csökkenteni,- legyen az orvos-beteg, beteg-beteg, beteg-fogtechnikus, orvos-fogtechnikus találkozás- óriási jelentőséggel bír, különös tekintettel a fogászatra, ahol a sokféle aerosol képződéssel járó beavatkozás extra veszélyeztetettséget jelent. A fentiek tükrében kijelenthetjük, hogy az egyedileg gyártott fogszínkulcsos kombinált vizuális és digitális fogszín-meghatározási módszer magasabb minőségi, esztétikai és higiéniai szempontokat valósít meg.
Záró sajtóközlemény kiadása
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatásból létrejövő projekt fejlesztéséről és eredményes zárásáról a FOGTECHNIKA szakfolyóiratban megjelent cikkekben számoltunk be.
A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatásból valósult meg.
Felhívás | Az NKFI Alap pályázatai